czwartek, 30 września 2010

Klaudia Ka *RÓŻOWE BIKINI*

8.10
godz.19
Piwnica Kany
Pl.Św.Piotra i Pawła 4/5
Szczecin

Klaudia Ka
malarstwo


*RÓŻOWE BIKINI*

W naszej kulturze powszechne jest dualne myślenie o duszy i ciele.

Dusza jest czysta i boska, a ciało brudne – zwierzęce. Ta głęboko zakorzeniona świadomość w połączeniu ze współczesnym kultem niemal syntetycznego, nieosiągalnego ideału piękna staje się więzieniem i źródłem kompleksów wielu kobiet. Dziewczynki od najmłodszych lat uczone są by były grzeczne, czyste i uczesane. Wyuczony, społeczny wstyd każe im powstrzymywać własne odruchy, nie przeklinać czy depilować okolice bikini.

Różowe bikini jest tu symbolem zasad społecznych związanych ściśle z kulturą popularną – z jednej strony ma to podtekst silnie konserwatywny, z drugiej jest odniesieniem do rewolucji seksualnej redukującej strój do kilku trójkątów materiału. Rewolucja ta wiąże się jednak z silnym reżimem piękna i młodości. Ten kult sprawia, że nastolatki są w stanie zagłodzić się na śmierć, a kobiety dojrzałe zszywają swoje ciała na nowo z syntetycznych elementów.

Prezentowane malarstwo ukazuje młode kobiety zanurzone w powierzchni obrazu jak w różnobarwnej wodzie. Ich wizerunki są czyszczone ze zbędnych znaczeń, upraszczane do pierwotnej formy. Postacie są uspokojone, oswobodzone – nagie i naturalne, ale również wyizolowane, zawieszone w próżni,niektóre częściowo zakryte, zamknięte w swoim ciele, wyidealizowane i nieprawdziwe.

Punktem wyjścia jest tu rzeczywistość w której próba osiągnięcia fizycznego piękna czy przestrzeganie sztywnych zasad (bikini) staje się więzieniem dla swobodnego przepływu emocji i energii. Prawda o intymnej istocie przedstawionych postaci znajduje się tuż pod powierzchnią – określana jest przez wrażenie (kolor), a nie konkretny wizerunek.


Całość jest próbą znalezienia istotnych elementów spajających fizyczne ciało kobiety,z jej sferą duchową, a także oczyszczenie ich ze zbędnych uwarunkowań zewnętrznych.

Brak komentarzy: